PS Vita - godny następca PSP?

Posiadasz jedną z platform firmy Sony? A może więcej? Tu możesz wymienić się swoimi poglądami na temat PSX, PS2, PS3, PS4, PSNow, PSP oraz PSVita.

Moderatorzy: Dreamcaster, martinex 2017

SEGA Maniak
Awatar użytkownika
Medals: 1
Pisarz i filar portalu (1)
Posiadany sprzęt: DC, PSX, PS2, X360, PS4

Re: PS Vita - godny następca PSP?

Postautor: Kamillo » niedziela 14 paź 2012, 14:53

Ostatnio rozegrałem dwa mecze w FIFE 13 na PSV w Media Expert.

Konsolka większa niż PSP, jednak poręczności do końca ocenić nie mogę, poprzez uwierający plastik trzymający konsolę przed kradzieżą. To samo tyczy się wagi, którą ciężko było wyczuć. Rozmieszczenie przycisków i kontrolerów średnio wygodne, co chwila wyskakiwał mi komunikat, że trzymam palce na przyciskach wyczuwalnych i tych dotykowych, co dla mnie było opcją najwygodniejszą. Mimo to udało mi się wygrać 7 i 9 do "jaja", ale to zapewne zasługa najniższego poziomu trudności.

Nie bawiłem się funkcjami, nie odpalałem innych gier, także wiele powiedzieć nie mogę. Graficznie, moim zdaniem jest o wiele większa przepaść pomiędzy PSV a PS3, aniżeli PSP i PS2. Tak mały ekran nigdy nie zrobi prawdziwego rozpie*dolu.

Jak dla mnie zabawka dla tych, którzy podcierają się banknotami. Jak dla mnie szkoda kasy i przesadzone westchnienia.

Junior to Ja!
Aktualnie gram w: Mafia 2, Sonic Adventure 2, Gran Turismo 5, Jet Set Radio
Posiadany sprzęt: PS3, DC, PSP

Postautor: Adrian » sobota 01 gru 2012, 15:30

Według mnie ta konsola nie ma przyszłości. PSV stoi technologicznie w miejscu, w momencie gdy smartphony idą do przodu. Cena również jest dosyć wygórowana, a o braku solidnej przyszłości świadczą kiepskie wyniki sprzedaży. Miałem okazję grać i przyznam, że nie było takiego szału jak w trakcie pierwszej gry na PSP.

Rozpisałem się, prawda ? ^^
Aktualnie gram w: GranTurismo2, Warcraft2, DeadOrAlive (PSX)
Posiadany sprzęt: PlayStation, PlayStation2, Dreamcast, Nintendo64, GameCube

Postautor: Kazama » sobota 01 gru 2012, 21:35

Nie zgadzam się z Tobą. Mylisz się, aż nie wiem od czego - może od końca ;) No tak takiego szału już nie było i nie będzie, dlaczego? ponieważ wcześniej był tylko GBA... to tak jak kiedyś premiera PSX - szok, 3D. itp... Cena w normie (PS2 na starcie w Polsce kosztowała 2700zł - a kraj był w gorszej sytuacji niż teraz), przenośne PS3, a nie zacofana zabawka (sorry Nintendo). Co do przyszłości to nie wiem jak się potoczy, już teraz na PSV są gry które można nazwać hitem, jest warta kupienia. Co do smartphonów to są zupełnie inne rynki. PSV nie kupujesz co rok za ciężkie banie, a do tego by się przecież sprowadzało "by nie zostać w tyle". A jak wytłumaczysz 3DS'a, który sprzedaje się wyśmienicie a jest daaaleko w tyle pod względem technologicznym nawet za PSV. I najważniejsze: czy smartphony kupuje się do gier? Od tego są wyspecjalizowane maszyny (obecnie PSV i 3DS).

Junior to Ja!
Aktualnie gram w: Mafia 2, Sonic Adventure 2, Gran Turismo 5, Jet Set Radio
Posiadany sprzęt: PS3, DC, PSP

Postautor: Adrian » niedziela 02 gru 2012, 04:16

Kazama, ja rozumiem że kółko wzajemnej adoracji bywa nudne, ale ile można ;P?! No dobra, teraz na poważnie:
-mówię tutaj o warunkach polskich, a nie światowych, różnica jest spora i przeciętny polak(który zarabia mniej od powiedzmy przeciętnego mieszkańca Europy zachodniej) będzie inaczej patrzył na zakup takowej konsoli niż zachodni kolega. Z ceną przesadziłem - dzisiaj z ciekawości przejrzałem allegro, a tam ceny spadły o prawie 300 zł.
-źle mnie zrozumiałeś - nie miałem na myśli końca handheldów. Zarówno Nintendo Wii jak i 3DS wygrywają z resztą konsol innowacyjnością i to jest klucz do sukcesu. Nie ma co ukrywać, że grafika na obu odstaje od konkurencji.
-Możliwości smartphonów napędzają cenę, gdyby miały służyć tylko do dzwonienia to nie byłoby dzisiaj cen na poziomie kafla i wyżej. Ten rynek rozwija się dużo szybciej i jednym z magnesów są właśnie gry itp. Wiadomo, nie wszyscy(raptem ułamek tych) którzy cały czas idą za technologią, będą używać ich do grania. Ten rynek jeszcze się rozwinie, niektóre firmy to zauważyły i coraz bardziej skupiają się na nim(Sega, Rockstar).
- nie chcę się niczym usprawiedliwiać, ale różnice w naszym postrzeganiu mogą wynikać z wieku, ja mam 17 lat i nie ukrywam, że na pewno są rzeczy o których nie wiem(choćby reakcja na PSX ;P), oraz moja dość ograniczona wiedza - w sam temat konsol przesadnie nie wsiąkam - jeżeli Ciebie czymkolwiek uraziłem to przepraszam ;).
Sory za błędy i jeśli się do czegoś nie odniosłem, jest 2 w nocy i na ten moment(na tą godzinę ;p) nie sądzę abym był w stanie napisać coś konkretniejszego ;).

Rozpisałem się, prawda ? ^^
Aktualnie gram w: GranTurismo2, Warcraft2, DeadOrAlive (PSX)
Posiadany sprzęt: PlayStation, PlayStation2, Dreamcast, Nintendo64, GameCube

Postautor: Kazama » niedziela 02 gru 2012, 21:46

Ok nie uraziłeś mnie ;) Ale masz racje - ceny nigdy nie będą za niskie, nawet dla reszty (tej bogatszej) świata. Nie rozumiem tylko kto kupuje smartfony do grania w normalne gry?

SEGA Maniak
Awatar użytkownika
Medals: 6
Le Mans 24 Hours - Trofeum (1) Soul Calibur - Trofeum 1 (1) Soul Calibur - Trofeum 2 (1)
Persona 3 - Trofeum (1) Upload Master - Trofeum (1) Pisarz i filar portalu (1)
Aktualnie gram w: Persona Q
Posiadany sprzęt: MD, SAT, DC, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSV, Wii, DS, 3DS, PC

Postautor: kolo » poniedziałek 15 paź 2018, 23:37

Niedawno kupiłem sobie Vitę, co by tu powiedzieć... Wydajnościowo bajka - sprzęt jest bardzo mocny jak na konsolę przenośną, bateria też trzyma przyzwoicie, jeśli jednak mowa o samym graniu...
Zacznijmy od tego że dobrych gier dla każdego jest mało, konsola została zarżnięta równie szybko jak Dreamcast i zostawiona na pastwę indyków oraz mniej lub bardziej niszowych japońskich gier, z których większość i tak wyszła na PS4 a czasem też PC i inne platformy. Szału nie ma.
Druga sprawa to niska wygoda używania, wymaga sporo przyzwyczajenia żeby w ogóle dało się jako tako grać ze względu na ten kretyński panel dotykowy rozciągnięty przez niemal całe plecy urządzenia, Może chcieli żeby mogli grać zarówno trzylatkowie jak i dorośli, ale rozwiązali to po prostu bardzo źle. Pół biedy jak gra z tego nie korzysta, można wtedy trzymać konsolę jak się należy, a nie tak jakby nic nie ważyła.
Ekran dotykowy jest wygodny przy poruszaniu się po menusach, ale jeśli jakaś gra wymaga żebym korzystał z fizycznych przycisków i ekranu... Znowu wygibasy.
Jeśli chodzi o ergonomię klasycznych guziczków i gałek analogowych kiedy mogę wygodnie ułożyć palce na dotykowych plecach to jest nieźle, ale mogło by być lepiej - symetryczne rozłożenie nie jest idealne, jednak jestem w stanie to wybaczyć w konsoli przenośnej, kiedy jednak trzeba ułożyć się jakoś w rowkach... No zbyt wygodnie nie jest i ciężko dłużej pograć.
Sam kształt konsoli jest dużo lepszy niż w PSP, praktycznie nie ma tutaj losowo rozmieszczonych wcięć z poprzedniczki które po godzinie dosłownie wrzynają się w dłonie, włącznik także został przeniesiony w rozsądne miejsce, więc nie da się sobie uśpić konsoli w ferworze walki tak jak mi się to czasem zdarzało w PSP.
Kolejny gigantyczny problem to karty pamięci i ich kosmiczne ceny, mniej niż 8 GB to jakaś parodia, sam mam 16 i się ledwo mieszczę. Adaptery z microSD niby są, ale wymagają używania CFW, które przez jakiś czas było dostępne, ale Sony znowu wypuściło aktualizację łatającą lukę, w sumie im się nie dziwię, PSStore wciąż ma się nieźle - większość gier jest dostępna a gry z PS będą dodawane jeszcze gdzieś tak do lata 2019 - trochę wcześnie na pogrzeb - niech sobie jeszcze pośmierdzi.

Na chwilę obecną chyba jedyne exy które robią dla mnie robotę to Uncharted: Złota otchłań i Persona 4 Golden (niby nie ex, ale ulepszona i rozszerzona wersja), dobrych gier jest oczywiście dużo więcej, ale większość z nich jest w takiej lub innej, często lepszej formie dostępna na innych platformach.
Z ciekawszych gier wskazałbym również Muramasa, którą łatwiej zgarnąć niż na Wii, no i obstawiam że sterowanie deczko wygodniejsze, Tales of Hearts R też jest ponoć bardzo dobre, ale nie jestem zbyt dużym fanem tej serii (uwielbiam Phantasia, ale reszta to już nie to samo).

Moim zdaniem jeśli ktoś dużo gra w trasie, na przykład w trakcie dłuższej jazdy pociągiem to Vitę da się polecić, jeśli jednak traktujemy ją jako zwykłą konsolę... Wtedy naprawdę nie ma zbyt dużo do zaoferowania.
Obrazek

SEGA Maniak
Awatar użytkownika
Medals: 2
Pisarz i filar portalu (1) Patron portalu SEGA-SKY (1)
Posiadany sprzęt: PS3, PSP, Dreamcast, GBA, GBC, NDS

Postautor: Tomcio » wtorek 16 paź 2018, 10:18

Dzięki za świetne podsumowanie i pokazanie Twojego punktu widzenia :)

Poprzednia

Wróć do ● KONSOLE SONY