Zwykły komp vs laptop

Posiadasz komputer PC, laptopa, grasz na automatach lub przez Steam? Wpadnij tutaj - ten dział jest właśnie dla Was miłośnicy PC i salonów Arcade.

Moderatorzy: Dreamcaster, martinex 2017

Który lepszy komp?

Laptop
1
8%
Zwykły
7
54%
Oba
5
38%

Liczba głosów : 13
SEGA Maniak
Awatar użytkownika
Medals: 1
Le Mans 24 Hours - Trofeum (1)
Posiadany sprzęt: Xbox,DC, PS2, PSP,X360

Re: Zwykły komp vs laptop

Postautor: martinex 2017 » piątek 29 gru 2017, 21:23

Do niektórych laptopów można podpiąć desktopową grafikę (+zasilacz z desktopa z wiadomych powodów) i przerobić laptopa w stacjonarkę, podpiąć pod dwa monitory i mieć stosunkowo dobrą wydajność i w grach, a w moment laptop od wszystkiego odłączyć i zabrać w teren. Mój tego chyba nie wspiera (Intel + opcjonalna na PCI-E), ale w nowszych laptopach jest taka funkcja by podpiąć normalną grafikę.

Jest zależy jakiej pracy, do zwykłej biurowej, nie musisz mieć nie wiadomo jakiego potwora i tu dają radę mocno kilkuletnie laptopy. Też mam Lenovo, brat też, ale stare biznesowe modele. Na necie niektórzy klną na jakość nowszych Lenovo jak i ich serwis. Ja skaczę miedzy laptopem a pc, w zależności czy potrzebuję wydajności czterordzeniowego procesora (wywołanie zdjęć RAW głównie), a system odpalam z tego samego egzemplarza SSD. Meczy zaś bardziej przełączanie/przepinanie) monitora miedzy pc, x360 i ew. laptopem, ale pewnie tu zainwerstuję w jakiś switch, przydało by się też podobne urządzenie pod audio.

SEGA Maniak
Awatar użytkownika
Upload Master - Trofeum (1)
Posiadany sprzęt: DC

Postautor: Dreamcaster » sobota 30 gru 2017, 14:06

Takie stacje eGPU kosztują tyle co stacjonarka, mowa o samej stacji, jak doliczysz jeszcze koszt przynajmniej takiego GTXa 1060 to możesz już kupić wypasionego desktopa, który odpali każdą grę w 1080p na high/ultra. Jak masz mało miejsca na full tower składasz mini towera :).

Nie lubię laptopów, osobiście niewygodnie się na tym pisze i gra, tylko desktop!
Obrazek

SEGA Maniak
Awatar użytkownika

Postautor: martinex 2017 » sobota 30 gru 2017, 15:13

W obu przypadkach najdroższym elementem jest i tak GPU, dlatego wolę konsole.

SEGA Maniak
Awatar użytkownika
Filar Portalu (1)
Posiadany sprzęt: PS3, PSP, Dreamcast, GBA, GBC, NDS

Postautor: Tomcio » sobota 30 gru 2017, 17:41

U mnie laptop jest wykorzystywany mocno do programowania. Do tego dochodzą wszystkie zadania z tym związane, jak np. kompilacja aplikacji, minifikacja zdjęć i innych assetsów - i5, SSD i 8 GB RAM wystarczy. Tak naprawdę lapki nie wyrabiają tylko przy obróbce filmów - tutaj zdecydowanie zajebiście mocny desktop za 8-10 kafli i dopiero można działać.

SEGA Maniak
Awatar użytkownika

Postautor: martinex 2017 » sobota 30 gru 2017, 17:55

U mnie działali na 4 rdzeniowym Intelu, 8GB DDR3, HDD i jakims geforce z windows vista na pokładzie. Zestaw był podobno składany specjalnie pod montaż, ale to z 2010r. i pod 1080p/30, pomijając że render trwał długo i zostawialiśmy to na noc to raczej był ok. Mój laptop ksztusi się wywoływaczce zdjęć RAW i dużej liczbie aktywnych programów naraz. Oba mają SSD i 8GB RAM w standardzie. 8GB RAM to dziś absolutne minimum. Zapchać 4GB nie jest sztuką, a przy wrzuceniu 1000 zdjęć na eksport i 8GB jest na styk:).

Ale wybór sprzętu to kwestia gustu, ja używam mniej więcej tak samo obu. Ale to są też stare i bardzo mocno budżetowe jednostki nie pod gry ani montaż wideo.

Pro User
Awatar użytkownika
Filar Portalu (1)
Posiadany sprzęt: PC, MD, DC, NGPC, Revo K101, GPD Win, GPD XD (Android)

Postautor: MartiusR » sobota 28 lip 2018, 10:51

martinex 2017 pisze:Dlaczego poszedłeś w laptopy, skoro stacjonarki są z reguły tańsze od laptopów,?

Stacjonarki mogą mieć bardziej wydajne chłodzenie, łatwiejszy jest dostęp do bębechów i łatwiejszy ich upgrade (są laptopy, które wogóle nie oferują modyfikacji pamięci RAM). Za laptopami tak naprawdę przemawia tylko mobilność i energooszczędność.

Ja to mam refleks szachisty, napisać odpowiedź po takim czasie <idiot>

W skrócie chodziło o to, że mogłem sobie wtedy pozwolić tylko na laptopa (z braku funduszy na monitor i miejsca), a poza tym była wtedy u mnie w rodzinie jakaś "moda" na laptopy i jak była kwestia zakupu komputera, to od razu były rozważania "jaki laptop".

Jasne, głupie to było, ale odniosłem wrażenie, że wówczas był jakiś dziwny trend na laptopy, bo wiele osób spośród znajomych też siedziało wówczas na urządzeniach mobilnych.

Swoją drogą - dzisiaj już siedzę na naprawdę konkretnym sprzęciku, bo z procesorem i7, GeForce'm GTX 1060 i 16 GB RAMu (w tym roku miałem przesiadkę na nowy komputer). Oczywiście stacjonarka - nic mnie już nie przekona do powrotu do laptopów jako "głównego" sprzętu do użytkowania.

SEGA Maniak
Awatar użytkownika

Postautor: martinex 2017 » sobota 28 lip 2018, 11:32

Główny motyw czy potrzebna jest mobilność, to główna zaleta laptopów.

Poprzednia

Wróć do ● PC & ARCADE