Mekutte! Hitsuji Mu Chang - Recenzja gry  |  Autor - Rolly

 

 
Do gier logicznych podchodzę z dystansem. Tym bardziej tych na urządzenia typu „smart”.
Większość czerpie zasady ze znanych hitów takich jak moje ulubione Columns czy Puyo Puyo. Wyjątkiem jest tu perełka znana z Saturna pt. Baku Baku Animal.
Reszta gier jakoś przychodzi i odchodzi.
Niestety dużym ryzkiem było wydanie tej gry na platformę mobilną (z perspektywy gracza oczywiście). Tytuły z Androida bowiem mają urok tzw. działania po sieci. Więc co za tym idzie, bez internetu nie pogramy, co gorsza możemy również z dnia na dzień stracić np. swoje konto z wielomiesięcznymi wynikami. Na szczęście – nie w tym wypadku.
Mekutte! Hitsuji Mu Chang działą doskonale w trybie „offline”. Połączenie wyamagane jest tylko do zapisania wyników w rankingu. Odetchnąłem z ulgą.
             

Gra ma bardzo proste ale i zarazem bardzo ciekawie logicznie zasady. Strzyżemy owce! Odbywa się to w następujący sposób.
Całe stado jest podzielone na liczby, w jednym rzędzie stoją gotowe do wpadnięcia pod kosiarkę barany, w polu natomiast oczekują kolejne zwierzaki.
Naszym zadaniem jest tak rodzielenie liczb owiec z kolejki na te czekające na pastwisku aby kolejno były powiązane liczbami.
Np. w kolejce czeka bęczące zwierze z nr. 2. W polu musimy znaleźć jej kolejną dodatnią bądź ujemną liczbę wypaloną na owcy (np. 1 lub 3). Dzięki czemu golenie jest skuteczne, my zdobywamy punkty.
Oczywiście im dłużej liczby układają się nam w kolejności tym większa ilość punktów i tzw. szansa na uzyskanie większego Combo!
Na koniec czeka na nas zawsze szalona owca (tzw. Wild), która pasuje do każdej liczby (taki zwyczajowy barani Joker).
Oczywiście jeśli kolejka do strzyżenia nie ubywa, tracimy możliwość pozbawienia wełny zwierząt z pola – jeśli one tam zostaną a czekające przy golarce stado skurczy się do zera – kończymy grę.
Stanardowo na koniec czeka nas podsumowanie wyniku, rangi i kombosów.

Gra ma kilka poziomów trudności i niestety tylko jeden tryb, co może znużyć niektórych graczy. Niestety nie uświadczymy również trybu dla wielu graczy.

                  
Ale ale! W zamian dostajemy ją za darmo.
Nie ma płacenia za wyniki i problemów z serwerem. Oczywiście mamy do zdobycia również kilka zadań (achivements) za które zgarniemy dodatkowe punkty EXP i trofea w aplikacji Google Play.
Warto wspomnieć również o rankingu graczy.
Tutaj jak się okazuje, moja luba pokazała się jako jedną z najlepszych. Od ponad roku dumnie, mieści się na podium, wśród grających z całego świata.
Wystarczy posiadać konto w Google+.

Tytuł nie otrzymał zbędnych efektów graficznych – ot prosta i schludna grafika 2D, którą pociągnie nawet starszy Android czy iOS.
To samo tyczy się dźwięku – skoczne motywy farmerskie, mimo że jest ich kilka, nie męczą ucha nawet na słuchawkach a beczące owce nadają grze charakterystycznego klimatu i są jej znakiem rozpoznawczym.

Oczywiście można byłoby się postarać aby SEGA dopieściła wyżej wymienione elementy i co nieco je rozbudowała, ale to przecież zwykły F2P – który ten aspekt nadrabia genialną grywalnością.
Tak, gra się wspaniale! Im więcej kombosów, tym bardziej grający się cieszy. Zresztą nic nie jest wykluczone przy nowszych wersjach (jeśli się pojawią).
„Owieczki” zmuszają nie tylko do efektywnego myślenia i liczenia ale i refleksu.

Nie ma czasu na dużą zwłokę – bo możemy zapomnieć aby znaleźć się na szczycie rankingu.
Trening w wypadku tej gry „czyni mistrza”.

Kończąc recenzję zachęcę Was jeszcze raz do ściągnięcia. To jedna z niewielu darmowych mobilnych gier Niebieskich, która na pewnie nie zginie śmiercią naturalną (czy jak kto woli serwera) i dostarczy Wam wiele dobrej zabawy nie tylko na telefonie ale i na większym tablecie z systemami Apple czy Google na pokładzie.
Doskonała rozrywka do mózgu, zabicia nudy w autobusie czy pociągu i zupełnie za darmo.
Warto zagrać i zabawić się w owczego fryzjera / matematyka.

PS. Aktualnie gra nie wspiera myszki lub kontrolera. Aplikację (APK) ściągnięcie z naszego działu Downloads -
dział Mobilny.