Yu Naka - Profil Mistrza |  Autor - radek

 

 
Yuji Naka urodził się 17 września 1965 roku i od dziecka zapragnął być programistą. W czasie trzeciego roku studiów zdecydował, że chce pracować w biznesie growym jako developer. Po ukończeniu szkoły średniej w 1984 roku składał podania do różnych firm, jednak każda odsyłała go z kwitkiem, powód ? Nieukończone studia przekreślały jego plany o developingu gier. Prace znalazł jednak w rodzimej Sedze jako programista. Głównie pracował nad grami na Master System’a. Jedną z pierwszych gier w której maczał palce to Girl’s Garden. 

Pierwszym pełnoprawnym tytułem Yuji’ego jest Phantasy Star tytuł, który znany jest każdemu fanatykowi niebieskich. Wydany w 1988 roku futurystyczny RPG zdobył przychylność graczy, co dało szanse na dalsze części. Nie długo po tym Naka został przeniesiony do SEGA Consumer Department #3 znanego jako AM8. Cel wydziału był trudny. Trzeba było stworzyć grę, która sprzedałaby się w nakładzie miliona kopii, a także swoistą maskotkę firmy, znak rozpoznawczy Segi. Głównym programistą został Naka, pracując razem z Hirokazu Yashura, Naoto Ohshima i Shinobu Toyoda wpadł na pomysł jeża w roli super bohatera dla ich nowej gry.

Początkowo jednak jeż miał być super szybkim królikiem. Yuji posiada Ferrari, Porsche i Lotusa, stąd jego zamiłowanie do szybkości, dlatego też chciał aby jego postać była szybka. Jego króliczy bohater w zamyśle miał używać uszu do podnoszenia przedmiotów i używania ich jako broni, jednak stwierdził, że królik najpierw musiał by się zatrzymać aby coś podnieść. Naka chciał zwierzaka, który potrafi wykańczać przeciwników w biegu, zwijać się w kulkę i uderzać w nich. Wybór padł na jeża, ponieważ jak podkreślał w wywiadach: „…jeże mają kolce na plecach i potrafią zwijać się w kulkę, co pomaga im w walce z przeciwnikami…”. Tak narodził się niebieski jeż o imieniu Sonic, który szybko podbił serca fanów na świecie walcząc ze złym Dr. Robotnikiem. 

Yuij Naka jest także odpowiedzialny za inne innowacyjne gry jak Nights, Samba De Amigo, Chu Chu Rocket! W nowym milenium, po rozbiciu Segi Naka został prezesem Sonic Team i członkiem SEGA Group. Powrócił do swojego pierwszego tytułu, czyli Phantasy Star wydając w 2001 roku olbrzymiego MMORPG znanego pod nazwą Phantasy Star Online wydanego na Dreamcasta. PSO było pierwszą sieciową grą RPG na konsolę domową. Naka stał się wzorem dla innych developerów za swoją „innowacyjność” w grach. Jak sam mówi ważne jest aby podążać za swoim instynktem i zapewnić aby gra dawał masę frajdy, to jego formuła:„ Chce pokazać moje sny i wizje, jednak najważniejsze to stworzenie czegoś, co będzie uszczęśliwiać ludzi, co będzie ich czynić szczęśliwymi i zaskoczonymi”.


Obecnie Naka jest liderem grupy PROPE i przygotowuje nowe gry m.in. sequel Nights (na pewno Let's Catch i Let's Tap, a... z Nights czyżbym o czymś nie wiedział?! przyp. Rolly) na Nintendo Wii. Czekamy :)

Ciekawostki:
- w początkach swojej działalności znany jak YU2
- znany też jako Muuuu Yuji
- był producentem serialu Sonic X
- pomagał przy grze SEGA Superstars na PS2
- był producentem Sonic Adventure DX na Game Cuba
- najbardziej lubi Sonici w 2D