Rozbieranie konsoli SEGA Saturn  -  Poradnik  |  AUtor - xzer0

  

 

Witam. Dzisiaj niezbędny poradnik, a mianowicie demontaż konsoli Sega Saturn. Myślę, że na pewno się przyda osobom nieobytym w serwisowaniu sprzętu elektronicznego.  Powstało kilka modeli konsoli, które mogą się różnić nieznacznie od siebie, lecz nie będą to duże zmiany. Poradnik możecie zatem traktować jako uniwersalny dla wszystkich konsol.  Do dzieła!

UWAGA!

Saturny, i ich starsze modele dzielą się na dwa rodzaje. Jedna mają zasilacz przytwierdzony do dolnej części obudowy, inne do górnej (w szczególności modele japońskie). Nieostrożny demontaż górnej pokrywy może spowodować drobne uszkodzenia sprzętu, dlatego radzę robić to ostrożnie. Jest to największa różnica w budowie tego sprzętu, dalsze operacje przedstawione poniżej będą wyglądać już podobnie.


Jak widzimy na powyższym zdjęciu taki Saturn ma przykręcony do górnej obudowy zasilacz i przyciski, wszystko połączone jest kablami, więc zachowajcie ostrożność.

Czego potrzebujemy?

- śrubokręt
- ew. niezbędne czyścidła

Zaczynamy. Oto nasza trochę przykurzona konsola.


Obracamy ją na drugą stronę:


Musimy wykręcić śruby pokazane na zdjęciu. Ściągamy górną część obudowy. Ujrzymy wnętrze konsoli:


Należy zdemontować zasilacz. Wykręcamy śrubki zaznaczone na zdjęciu.Wyciągamy kostkę:


Zdejmujemy wolny już zasilacz, następnie bardzo ważny element, o którym łatwo zapomnieć przy ponownym montażu – plastikową osłonę.


Po demontażu tych części:

Odpinamy wszystkie taśmy i kostki:

Teraz możemy zdemontować napęd. Demontażu napędu nie opisałem (jako całego), nie jest to konieczne. Myślę że każdy powinien w razie potrzeby poradzić sobię bez problemu z ewentualną rozbiórką tego elementu.

Aby wyjąć napęd, lekko go podnosimy. Jest on nadal zamocowany na taśmie zabezpieczającej, widocznej na zdjęciu. Wykręcamy śrubkę.


Teraz możemy wykręcić górną osłonę obudowy, wykręcamy porty padów i włącznik:Wykręcamy śrubki włącznika:


Zdejmujemy blachę i mamy dostęp do płyty głównej:


Możemy wyjąć płytę główną i także dolną osłonę płyty głównej. To wszystko. Konsola rozebrana. Jednak istnieją inne pomniejsze części, które można rozebrać, w celu napraw itp. Pokażę jeszcze jak rozebrać mechanizmy otwierania klapki. Myślę że przyda się to, gdy chcemy umyć konsolę, jest tam wiele metalowych części.

Wykręcamy wszystkie śrubki. Ostrożnie zdejmujemy mechanizmy. Możemy też zdjąć też przycisk RESET, jak i cały przedni błyszczący panel  - zostało to oznaczone strzałkami.

To już koniec. Mam nadzieje, że dostaliście się do wymaganych częśći i poddaliście je odpowiedniej konserwacji / czyszczeniu. Montaż przeprowadzamy oczywiście w kolejności odwrotnej.