Jak odnowić opakowania (PAL) do gier z konsoli SEGA Saturn  |  Autor - Rolly

 


Kupując po raz kolejny konsolę SEGA Saturn i patrząc na opakowanie gry Tomb Raider, którą otrzymałem od sprzedawcy znów naszała mnie myśl... Trzeba ponownie odnowić opakowanie!
Niestety nasze Palowskie wersje gier mają to do siebie, że od urzytkowania bardzo często niszczą się im rogi. Wersja NTSC nie mają tego typu problemu, gdyż całą papierową wkładkę chroni po prostu plastikowe opakowanie. Europejczycy dostali natomiast karton na zewnątrzą część opakowania gry. Może i solidny ale niestety - nie jest wieczny.

Ten krótki materiał tekstowy pomoże Wam zamaskować wszystkie zniszczenia i zabrudzenia, które pojawiają się na tzw. box'ach.
Na szczęcie niszczą się najczęściej czarne i najbardziej wystające elementy boczne więc poradzimy sobie z nimi dość szybko.
Co będzie nam potrzebne?

* Solidny czarny marker (koniecznie niezmywalny i z niegrubą końcówką)
* Szmatka
* Klej (mała tubka biurowego, uwaga na Super Glue gdyż jeśli macie cieńkie warstwy papieru może utworzyć widoczną skorupe)

Z opakowania wyjmujemy CD z grą.
Na początek lekko zwilżoną wodą szmatką delikatnie czyścimy całe opakowanie aby nie wytrzeć kolorów nadruku.
Następnie podklejamy wszystkie wystające lub podarte elementy tak aby tworzywyły jednolitą całość.
Po przygotowaniu obudowy zaczynamy malowanie markerem/mazkiem.

Wstępnie radzę zawsze sprawdzić jak kolor czarny pasuje do reszty. Lepiej mieć kilka markerów - czasami mają różne odcienie.
Potem wszystkie uszkodzone elementy malujuemy powoli na czarno, starając się omijać wszystkie różnokolorowe części nadruku. Czyność można w miarę potrzeby powtórzyć.

Gotowe opakowanie przybiera zdecydowanie lepszego wyglądu a my nie musimy szukać opakowań zastępczych. Już z niedalekiej odległości poprawki malarskie są właściwie niezauważalne.
Zresztą sami zobaczcie. Poprawiłem cały lewy brzeg przy napisie SEGA SATURN, który wyglądał bardzo źle co widać na powyższym powiększeniu.

Warto wypróbować!