Montaż i test wentylatora Noctua dla Konsoli Dreamcast  ||  Autor - RollyWszyscy fani konsoli SEGA Dreamcast czekali na ten zestaw bardzo długo. Po latach w końcu jest również i w moim domu.
Komplet, który znalazł się w moich łapskach to nowy wentylator typu "premium" marki Noctua, model NF-A4x10. Do nowego wiatraczka dołączony został również kabelek pozwalajacy podłączyć go do DeCe oraz wydrukowane na drukarce 3D specjalnie elementy. Pierwszy to zastępca trzymaka i odprowadzania ciepła, drugi to zamiennik przycisku "Open" do otwierania klapki konsoli, dzięki czemu tacka będzie otwierać się bez problemów.
Zestaw można aktualnie dostać w bardzo wielu sklepach i na portalach aukcyjnych. To Wam pozostawiam wybór czy będzie to Aliexpress, Ebay, Allegro czy Amazon. Ceny wahają się od 120 do 150zł z darmową wysyłką np. z Chin.
No dobrze. Zaczynamy rozpakowywanie i montaż.

Oto co znajdowało się w paczce:
* Nowy wentylator Noctua Premium Fan
* kable
* srebrne grubsze śrubki montażowe
* 4 elastyczne nóżki
* kabelek - przejściówka
* kanał odprowadzający ciepło z DC (z drukarki 3D)
* zamienik otwierający klapkę (z drukarki 3D)Do montażu będzie potrzebny nam jedynie średniej wielkości śrubokręt / wkrętak.
Odłączamy sprzęt od prądu. Rozkręcamy DeCeka. Od spodu konsoli jak zawsze będą to 4 śrubki - w tym jedna znajdująca się pod modemem.
Następnie łączymy kabel nowego wentylatora z drugim przewodem tzw. "przejściówką".


Po rozkręceniu konsoli następnym krokiem będzie wypięcie org. wentylatora z Makarona. Wykręcamy dwie śrubki  zaznaczone na obrazku strzałkami, oraz wypinamy kabel łączący go z płytą kontrolerów (trzeba wcisnąć i pociągnąć). Śrubki jeszcze się nam przydadzą - zachowajcie je.


Kolejny etapt to podejście do górnej obudowy, z której wykręcamy i wyjmujemy łącznik przykręcony do przycisku OPEN.
Potrzebne po jego wyjęciu będą nam tylko dwie śrubki z podkładkami, oraz mała sprężynka, jak na poniższym zdjęciu.


Czarny plastikowy zamiennik z drukarki 3D łączymy tak aby mały zadzior był pod spodem. Sprężynkę mocujemy do wystającego elementu i ścianki. Śrubkami przykręcamy finalnie połączony łącznik. Klapka powinna bezproblemu otwierać się i zamykać a sam łącznik ruszać. Zwrócie uwagę na poniższą fotkę - musi to wyglądać właśnie w ten sposób.


Na koniec przykręcamy zamiennik odprowadzania powietrza pozostałymi z demontażu dwoma śrubkami, a wentylator Noctua dokręcamy jedną grubszą śrubką z zestawu, do przykreconego przed chwilą mocowania. Naklejka na nowym wiatraczku powinna być z prawej strony. Strzałka na poniższym zdjęciu pokazuje jak powinno to wyglądać.Kabelki chowamy tak aby nie wchodziły w wentylator. Możecie do testu podłączyć prąd i spawdzić czy wszystko działa. Następnie skręcamy obudowę konsoli.
Jak sprawuje się nowy wiatrak? Bardzo dobrze! Jest mały a konsola jest znakomicie wyciszona. Powietrze odprowadzane jest bardzo fajnie, wszystko pracuje płynnie i przyjemnie dla ucha. Nie ma też problemów z otwieraniem klapki czy dziwnym zachowanie zasilacza.
Jeśli więc brakowało Wam cichutko pracującego Dreamcasta, nextgenowe rozwiązanie z prostym montażem (bez żadnego lutowania etc.) będzie tu doskonałym wyborem, zarówno dla posiadaczy zwykłego napędu GD-Rom jak i ODE typu GDEMU.
Dzięki niemu Makaronik po raz kolejny pokazuje jak wiele ma do zaoferowania konsola z ponad 20-letnim starzem obecnym graczom.
Producent daje na niego 6-letnią gwaranję, choć mam nadzieje, że wytrzyma tyle lat ile oryginał od Segi.
Modyfikację polecam z czystym sercem, a małe oczko z oceny urywam za dość wysoką cenę.