PC-towe Retro(granie) 2 - Mayflash Dreamcast & Saturn USB Adapter  |  Autor - Rolly

 
 
Przyznaje, że gdy przesiadałem się na granie na komputerze PC w nowości m.in. od Segi brakowało mi tylko jednego. Kontrolera od Dreamcasta lub Saturna, które po prostu leżą mi idealnie w dłoni, zamiast klonów czy tego PSX-owego małego badziewia.
Z kołem ratunkowym jak się okazało (bo sama SEGA nie produkuje tego typu przystawek - a szkoda!) przyszła chińska firma Mayflash, która w swojej ofercie udostępniła adpatery, dzięki którym podłączymy pady od DC i Saturna o komputera PC przez port USB. Skusiłem się swego czasu atrakcyjną ceną i darmową wysyłkę na jednej z aukcji Ebay.

Adapter (akurat ten DeCekowy) dotarł wczoraj. Jak, że rano nie mogłem się doczekać testów musiałem sprawdzić jego działanie.
Zaczynamy więc test i materiał na temat tego sprzętu.

Pudełeczko jest nieduże, możemy podłączyć do niego aż 2 kontrolery równocześnie. Nie wiem jak jest z innymi akcesoriami typu pistolet, czy myszka, natomiast wędka działa bez większych problemów. Reszty niestety nie mam na stanie - aczkolwiek niektóre funkcje da się dodatkowo skonfigurować używając np. mojego felietonu na temat ustawień przy emulacji pada.
To samo tyczy się opisywanego adaptera - ustawienia klawiszy możecie wyedytować za pomocą w.w tutka lub np. w aplikacji samego emulatora, który ma możliwość przypisania dowolnie klawiszy pada. A pewnie wiele osób właśnie do tego go wykorzysta. Emulacja nabierze dodatkowych rumieńców.
U mnie obyło się nawet bez konfiguracji. Podłączamy wtyczkę w USB, pada w slot i gotowe. Bez sterowników, bez zasilaczy. Przejściówka działa na wszystkich Windows-ach i Mac OS.
Kwestia podłączenia ich do konsol Next-Gen jest w fazie testów, gdyż nie mam ich w domu. Sam Xbox One nie wkrywa przystawki. W przypadku adaptera do Saturna również nie powinno być problemów - działa na podobnych zasadach, ale to na pewno jeszcze Wam potwierdzę.

No dobrze. Czas na start. Podłączenie jest banalne. Pad wykrywany jest od razu po wpięciu w USB. Nie pojawiają się żadne lagi lub opoźnienia w wydawaniu komend. Adapter sprawdza się doskonale. Zarówno krzyżak, spusty czy gałka. To samo tyczy się drugiego joypada, który jest wpięty w drugi slot.
Po uruchomieniu mam już dla Was kilka uwag.
- adapter nie emuluje kart pamięci i wibracji
- czasami (szczególnie w nowych grach przeznaczony na PC i Steam), nie można mieć włączonych dwóch padów na raz. Jeden slot musi być pusty np. w Nights into Dreams HD.
- jeśli jakaś gra nie jest obsługiwana (czyli wymaga dedykowanych kontrolerów do PC), musicie skorzystać z felietonu i sami skonfigurować klawisze
- pamiętajcie, że pad od DC ma mniej klawiszy niż np. joy od Saturna czy X360, także nie wszystkie klawisze da się przypisać!
- przytrzymanie klawiszy START+A jakieś 4 sekundy pozwala zamienić kontrolę z gałki z kierunkami krzyżaka (D-Pada) i na odwrót.
- adapter do Saturna wspiera również 3D pada oraz wedle producenta można podłączyć go do PS3

Przy zakupie pamiętacie aby zdecydować się którą przystawkę wybrać - najważniejsze jakie macie gry i ile potrzebują klawiszy do poprawnego grania (najgorzej jest oczywiście z FPSami, trzeba przypisać coś do krzyżaka wedle poradnika powyżej). Do tego oczywiście bierzcie pod uwagę jakie kontrolery macie na stanie w domu lub planujecie kupić.
Adapter jak już wpisałemwspiera wszelkiego rodzaju emulatory - czyli nie będzie problemu z graniem w tytuły z konsol SEGA Mega Drive, SEGA Saturn, Dreamcast, PSP, starsze gry na PC i większość aktualnych nowości np. ze Steama.

Dla osób, które potrzebują szczegółych opisów jak przypisane zostały klawisze do poszczegółnych adapterów zapraszam na obejrzenia poniższych obrazków.



A więc czy warto? Oczywiście! Gra się bez problemów, bez opoźnień. Idealnie - tak jak przy konsoli. Nic tylko podłączać laptopa przez HDMI lub streamować obraz i grać aż spuchną palce ^^
Zainteresowani padem w akcji niech wpadają również na Youtube. Dodałem krótki film prezentujący działający adapter pod linkiem : https://www.youtube.com/watch?v=C3tAN_RJoG8

Adpater spokojnie można podpisać pod markę "SEGA-SKY - POLECA!"

Więcej informacji o produkcie na stronie producenta : http://www.mayflash.com/Products/PCUSB/PC050.html oraz http://www.mayflash.com/Products/PCUSB/PC049.html