Resety konsoli SEGA Dreamcast - Naprawa  |  Autor - Lokaty

 
 
Pamiętając o problemie martinexa, a z racji, że być może znalazłem rozwiązanie pozostawiam informację dla potomnych. Otóż problem resetowania i kompletnego zawieszania konsoli samemu doświadczyłem ostatnim czasy, udało mi się wreszcie wykonać rozeznanie, które wskazało na kilka głównych problemów mogących zaistnieć i mam tu na myśli:

- zaśniedziałe lub niedociśnięte styki zasilacza (czyszczenie styków odfajkowane wiele razy - to nie był ten problem w moim przypadku)
- zużyty wentylator, gdzie w przypadku zmniejszenia swojej wydajności (obroty na minute spadną poniżej wartości znamionowej) układ zabezpieczający odetnie zasilanie konsoli - tutaj wymiana wentylatora wymaga albo dobrania takiego który osiąga określoną ilość obrotów na minutę (3000 rpm jeżeli mnie pamięć nie myli) lub oszukanie prostym układem tego mechanizmu w przypadku, gdy założymy wolniejszy wentylator
- nieskuteczne odprowadzanie wytworzonego ciepła z wnętrza konsoli (ratowanie się zewnętrzymi podstawkami chłodzącymi do laptopów, dodatkowymi wiatarakami czy usunięcie zbędnych kabli po modach czasem nie pomaga)

W moim przypadku na 90% problem polegał na niepoprawnym odprowadzaniu ciepła, gdzie wykonałem następujące poprawki:

1) Rozebrałem konsolę i zdjąłem z układów pady termoprzewodzące - czyli z procesora, układu graficznego oraz dwóch tranzystorów, które znajdują się na spodzie płyty. Pady należy odłożyć w czyste miejsce (pozbawione kurzu, włosów, sierści czy innych drobin, które mogłyby się przykleić do nich) najlepiej na kawałek blachy który jest zamocowany do ekranu głównego, aby się nie ubrudziły.
2) Przeczyściłem te układy alkoholem izopropylowym - na procesorze nie wiedzieć z jakiego powodu powstała cienka mazista warstwa (prawdopodobnie przez klej z termopada).
3) Nałożyłem termopady tak aby były równo założone na wspomnianych układach

Dreamcast Thermo Pads

Po poskładaniu wszystkiego do kupy, Dreamek działa jak złoto póki co.
W moim przypadku najprawdopodobniej bezpośrednim sprawcą niepoprawnego działania konsoli był VGA mod, którego przewody mam poprowadzone pod płytą makarona, gdzie najprawdopodobniej te dwa tranzystory nie były dobrze dociśnięte padami, a w efekcie przegrzania w końcu układ zabezpieczający odcinał zasilanie konsoli.

Dreamcast Reset Pads

Jeżeli macie zniszczone termopady to w tym wątku znajdziecie szczegóły czym można je zastąpić (rekomendowana grubość od 1.00mm do 1.5mm):
https://dreamcast-talk.com/forum/viewtopic.php?t=11066

To tyle! Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą komuś naprawić swoją zakręconą konsolę! W innym wypadku pozostaje wymiana zasilacza np. na PicoPSU :)